Z życia przedszkola

Dnia 17 marca 2022 r. w Przedszkolu Niepublicznym "Radosny Delfinek" obchodziliśmy Światowy Dzień Morza oraz Światowy Dzień Wody. Celebrowanie takich dni ma na celu uwrażliwianie dzieci na potrzebę dbania o przyrodę oraz uświadamianie jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa woda.

W grupie RYBKI na początku zajęć wychowawczynie porozmawiały z dziećmi i omówiły właściwości wody: jej barwę, kolor i zapach. Następnie dzieci wzięły udział w eksperymencie, farbowały wodę przy użyciu niebieskiej bibuły oraz obserwowały jak na większej powierzchni wody jej kolor zmienia się. Po doświadczeniu obejrzały krótki filmik edukacyjny "Jak powstaje deszczyk". Nie zabrakło zabaw ruchowych związanych z morzem i wodą takich jak "Fale i Ryby", "Łowienie rybek". Dzięki zabawom dzieci przeniosły się nad morze, poczuły wakacyjny klimat: słuchały szumu fal, zbierały muszle, dotykały piasku. Doskonaliły również swoje umiejętności motoryczne, próbując za pomocą wędek złowić rybki. Na zakończenie wykonały pracę plastyczno-techniczną "Morski świat".

Dzieci z grupy DELFINKI rozpoczęły zajęcia od udekorowania i przygotowania swojej sali do zajęć. Na środku sali znalazło się morze, a w nim różne ciekawe skarby, muszelki, morskie zwierzątka. W klimacie morskim dzieci z zainteresowaniem słuchały informacji i ciekawostek o morzu i wodzie. Same również z zaangażowaniem wypowiadały się o swoich przeżyciach związanych z Morzem Bałtyckim. W tym dniu przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach o tematyce wodno-morskiej. Były to zabawy: ruchowe "Łowienie rybek", "Gimnastyka marynarza"; taneczne "Uwaga fala-hop", "Sztorm"; oddechowe "Płynące statki"; plastyczne "Morze i morskie zwierzęta". W tym dniu panowała radosna atmosfera, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci!

Starszaki z grupy WIELORYBKI i ZERÓWKA już na początku zajęć wykazały się wiedzą, pomysłami, opowiadały " Z czym kojarzy się morze?" Dzieci wymieniały zwierzęta żyjące w  morzu, a następnie dzieliły ich nazwy na sylaby i głoski. Następnie przeniosły się na plażę, na której  ćwiczyły skoki w zabawie "Do wody". Atrakcją dla dzieci były zagadki, oparte na zmyśle dotyku. Podczas zabawy "Skarb piratów" dzieci dotykały różne przedmioty morskie i odgadywały ich nazwy. Dzieci uczestniczyły w eksperymencie wodnym "Co pływa, a co tonie" oraz w konkursie "Picia wody na czas". Dowiedziały się również jakie są właściwości  lecznicze jodu i bursztynu. Na zakończenie zajęć poruszony został bardzo ważny temat o zanieczyszczeniu wody, jego wpływie na życie zwierząt i ludzi oraz o konieczności oszczędzania wody. 

Zajęcia dydaktyczne były okazją dla przypomnienia wszystkim dzieciom jakie znaczenie ma woda w życiu człowieka, zwierzą i roślin oraz jak należy właściwie korzystać z jej zasobów.