Materiały dydaktyczne

  1. Poznajemy budowę jajka

Rodzic przygotowuje surowe jajko oraz 2 puste miseczki.

Rodzic rozbija jajko, stuka jajkiem o jedną miskę, skorupka jajka pęka i rodzic oddziela białko od żółtka. Do jednej miski daje białko, do drugiej żółtko. Obok misek kładzie skorupki.

Rodzic razem z dzieckiem oglądają części składowe jajka.

Rodzic zadaje dziecku pytania: Z czego składa się jajko? Czy jajko ma zapach? Co możemy zrobić z jajka?

Dziecko wącha jajko. Dotyka jego konsystencji. Określa barwę żółtka, białka i skorupki. Dziecko wymienia, do czego potrzebne są jajka: np. do pieczenie ciast, do wykonania jajecznicy, omletu.

W miarę możliwości rodzice mogą przygotować z dzieckiem: jajka ugotowane na twardo, jajecznicę, jajka sadzone. Następnie wspólnie zjadają przygotowaną potrawę z jajek ;)

 

  1. Wielkanocne jajka

Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat wielkanocnych jajek (pisanek, kraszanek), pokazuje dziecku zdjęcia pisanek. Zadaniem dziecka jest porównanie wyglądu pisanek.

Rodzic zadaje pytania: Czy każda pisanka i kraszanka jest taka sama? Czym różnią się? Która pisanka/kraszanka podoba ci się najbardziej? Dlaczego?

Pisanki i kraszanki w linku poniżej:

https://www.google.com/search?q=pisanki&tbm=isch&ved=2ahUKEwji-YinhL3oAhXTyioKHRvkBB0Q2-cCegQIABAA&oq=pisanki&gs_lcp=CgNpbWcQAzIECAAQQzIFCAAQgwEyAggAMgUIABCDATIFCAAQgwEyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADoGCAAQBRAeOgYIABAIEB46BAgAEBhQr2FYtWdg3G5oAHAAeACAAXKIAYAHkgEDOC4ymAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWc&sclient=img&ei=szB_XqLUK9OVqwGbyJPoAQ&bih=506&biw=1094

Czym różnią się pisanki i kraszanki: po pisankach się pisze, po kraszankach wyskrobuje - oto podstawowa różnica, ale niejedyna.

Kraszanki to jednobarwne jajka, zaś pisanki różnokolorowe jajka z fantazyjnymi wzorami.

Kraszanki barwione są naturalnymi sposobami, wykorzystując m.in. cebulę, sok z buraków, płatki nagietka, korę dębu i można pozostawić je bez dodatkowego zdobienia.

Pisanki pokrywamy wzorem wykonanym na skorupce, roztopionym woskiem. Podczas gotowania wosk się wtapia, a miejsca nimi pokryte nie koloryzują się. Po pisankach pisze się zazwyczaj szpilką.

 

  1. Łączymy w pary

Rodzic rysuje na kartce papieru po 2 takie same kształty. Mogą to być np.: 2 koła, 2 kwiatki, 2 kwadraty, 2 serca, 2 trójkąty, 2 słońca.

Kształty powinny być rozmieszczone po całej kartce tak, aby 2 te same kształty nie były obok siebie.

Zadaniem dziecka jest połączenie linią tych samych kształtów.

 

  1. Barwimy jajka

Rodzic gotuje jajka. Dziecko tworzy pisanki. Maluje jajka farbkami, obkleja jajka kolorowymi naklejkami, farbuje jajka z rodzicem specjalnymi barwnikami.

Ozdabiamy jajka według własnego pomysłu. Udanej zabawy!

 

  1. Pisankowe puzzle

W linku poniżej znajdują się kolorowanki pisanek.

W miarę możliwości rodzic drukuje jeden obrazek pisanki. Zadaniem dziecka jest pokolorowanie pisanki według własnego pomysłu.

Następnie rodzic tnie pokolorowany obrazek na 4 lub 5 części - elementy puzzli.

Zadaniem dziecka jest ułożenie pociętego obrazka w całość puzzli i przyklejenie go na osobną kartkę.

Jeżeli nie ma możliwości drukowania, rodzic lub dziecko mogą samodzielnie narysować pisankę na kartce.

https://www.google.com/search?q=pisanka+kolorowanka&tbm=isch&ved=2ahUKEwiT0aDGhr3oAhUSzioKHQv7CUUQ2-cCegQIABAA&oq=pisanka+kolorowanka&gs_lcp=CgNpbWcQAzIFCAAQgwEyAggAMgIIADICCAAyAggAMgYIABAFEB4yBggAEAUQHjIGCAAQBRAeMgYIABAFEB4yBggAEAgQHjoECAAQQ1CGIViqOGCtPGgAcAB4AIABhQGIAaAMkgEEMTcuMpgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=DTN_XtOWPJKcqwGL9qeoBA&bih=506&biw=1094&hl=pl#imgrc=0JCu7OawIxO63M

JAK TAM NASZA RZEŻUCHA? ;)